Godt at politikerne vil gribe ind over for ulovlig korttidsudlejning og ulovlig hoteldrift via platforme som Airbnb. Der er brug for langt mere kontrol og tilsyn, mener Lejernes LO.
Regeringen, De Konservative, LA, SF, DF, Radikale Venstre, Enhedslisten, Danmarksdemokraterne og Alternativet har indgået en aftale om korttidsudlejning via bl.a. Airbnb.
Aftalen styrker tilsynet ved at tvinge udlejningsplatforme til at udlevere data om antal udlejningsdage og udlejeren. Desuden indføres bødestraffe for både platformene, personer eller virksomheder, der bryder reglerne for korttidsudlejning.
Det er en god aftale, mener Lejernes Landsorganisation (LLO), der længe har advaret mod spekulation og misbrug af lejeboliger via Airbnb, som fungerer som rene turistlejligheder.
”Airbnb-udlejning til turister forværrer boligkrisen i de større byer, hvor flere lejligheder i stigende grad står tomme og kun bruges til turistudlejning. Det skal ikke være muligt at leje ud til turister det meste af året i strid med reglerne - uden konsekvenser. Boligerne skal tilbydes til unge og studerende”, siger formand for LLO Helene Toxværd.
LLO foreslår, at i byer med stor boligmangel – som fx København – bør korttidsudlejning begrænses til max 40 dage årligt. I dag er grænsen 70 dage årligt.
Kontrollen halter i dag
Det absolut mest afgørende i aftalen er, at myndighederne rent faktisk begynder at udføre tilsyn og får adgang til data, så de kan undersøge omfanget af udlejningen.
Det er i dag uden konsekvenser, hvis nogen systematisk udlejer sin bolig uden om bopælspligt og uden indberetning til SKAT. Det ændrer aftalen på ved at indføre bødestraf.
”Lejerne ser frem til, at de konkrete tiltag i aftalen bliver til virkelighed – hellere i dag, end i morgen. Tilsyn og kontrol koster ressourcer og tid, og skal prioriteres højere”, siger Helene Toxværd.
En platform som Airbnb har alle data på udlejninger, indtægter og transaktioner, og er, ifølge EU-regler, forpligtet til at sende dem til myndighederne.
”Det er godt, at den nye aftale forpligter platformene til at gøre det i praksis og ellers straffer dem med bøder”, siger direktør i LLO Hovedstaden, Claus Højte.
Erfaringen er, at der i dag bliver oprettet få tilsynssager.
”Det er afgørende, at der fremover udføres mere tilsyn og kontrol, hvis de nye regler skal blive effektive. Det kræver, at myndighederne reelt retter henvendelse og får oplysninger fra platforme, ejere, udlejere og virksomheder. Det er samtidig vigtigt, at lejerne ved, at de kan klage til myndighederne, hvis de oplever ’skyggehoteller’ i ejendomme, hvor boliger kun udlejes til turister”, siger chefjurist i LLO Anders Svendsen.
Pressekontakt
Formand for LLO Helene Toxværd og chefjurist i LLO Anders Svendsen tlf. 33 86 09 21. Mail: llo@llo.dk
Claus Højte, direktør i LLO, træffes på tlf. 36902874 eller mail: csh@lloh.dk
https://www.vi-lejere.dk/artikler/posts/lejere-roser-nyt-airbnb-udspil-stort-problem-med-airbnb/
Ny aftale om korttidsudlejning
”Der er brug for at sætte ind med skrappere lovgivning over for overtrædelse af reglerne for korttidsudlejning. Det gælder også for udlejning via udlejningsplatforme. Boliger skal først og fremmest bruges som hjem og ikke som uregulerede hoteller.
Ulovlig korttidsudlejning ødelægger fællesskabet i opgangen for de beboere, der bor i ejendommen hele året. Og så dræner ulovlig udlejning boligmarkedet og er med til at presse boligpriserne op for byens borgere”
– Citat fra partierne bag aftalen.
Det skal fortsat være muligt for helt almindelige boligejere at tjene penge på at udleje deres bolig, når de for eksempel selv er på ferie eller besøger familien, mener partierne bag aftalen.
”Men det er uacceptabelt, når deleøkonomien misbruges til at drive hoteldrift fra private boliger, for eksempel ved at købe boliger udelukkende med henblik på korttidsudlejning. Det fjerner boliger fra markedet, driver boligpriserne op og forvrider konkurrencesituationen for de erhvervsdrivende, der lever af turismen”, mener partierne.
Aftalen styrker derfor tilsynet med korttidsudlejning og indfører sanktionsmuligheder gennem ændring af sommerhusloven:
Sådan er reglerne i dag
Reglerne for udlejning af egen fulde helårsbolig blev indført i 2019 i sommerhuslovens §§ 5-6 og fastsætter tre mulige udlejningsgrænser:
Kilde: By-, Land- og Kirkeministeriet.