Skip to main content

UDLEJER VIL IKKE GENOVERVEJE MIT FORBRUG

Udlejer vil ikke genvurdere varmeregnskab. Hvad gør jeg? Se svaret her. 

 

 Kære LLO 

Jeg har kontaktet min udlejer vedr. min varmeregning. Min lejlighed ligger i stuen, er en hjørnelejlighed og har en kold indgang. Jeg har bedt om en revurdering af varmeregningen. Udlejer vil ikke genvurdere. Kan jeg gøre noget? 

Mvh. Et medlem 

 

Svar: 

Kære medlem 

I henhold til lejeloven har lejer 6 uger til at gøre indsigelse mod varmeregnskabet, hvis det i øvrigt overholder de formelle regler. Ud fra den korrespondance, du har sendt, kan jeg se, at du skrev til udlejer vedr. varmeregnskabet efter indsigelsesfristens udløb. På den baggrund kan det altså konkluderes, at indsigelsen er sendt for sent, og på den baggrund har udlejer ikke pligt til at reagere på din indsigelse. 
Jeg kan se, at varmeregnskabet i øvrigt overholder de formelle regler. Du er meget velkommen til at sende dit næste forbrugsregnskab til mig hurtigst muligt efter modtagelse, så jeg kan se det igennem for dig, inden indsigelsesfristen udløber. 

Med ønsket om en god dag. 

Mvh. Anne Sofie Lillie, juridisk rådgiver, LLO Hovedstaden 

Om forfatteren

Anne Sofie Lillie

Medlemsrådgiver i LLO Hovedstaden

Back to top